Chleb żytni

"Nie ma chyba prostszego chleba niż ten drożdżowy. Szybki, prosty i co najważniejsze, bardzo smaczny! Choć nie jestem wychowana na domowym, wypiekanym w ceglanym piecu chlebie, zawsze gdy przygotowuje sobie ten bochenek, mam wrażenia jakbym znała ten smak od zawsze. Chrupiąca skórka, ziarenka maku i słonecznika, a do tego miękki środek. Kto byłby w stanie odmówić takiej kromki? Zapraszam na drożdżowy chleb żytni."

Składniki:
  •  350 g maki żytniej
  • 150 g mąki pszennej
  • 5 g świeżych drożdży
  • 2 łyżeczki soli 
  • szklanka ciepłej przegotowanej wody
  • 1/2 szklanki mleka
  • mak
  • ziarna słonecznika
Sposób przygotowania:
Na sam początek, do wysokiego naczynia wsypujemy mąkę, sól, rozkruszone na małe kawałki drożdże., mieszamy. Następnie łączymy ciepłą wodę z mlekiem i zalewamy tym wymieszaną wcześniej mąkę. 
Ponownie mieszamy drewnianą łyżką do połączenia się składników. Odstawiamy  na około  12 godzin - ja zostawiam na noc.

Piekarnik rozgrzewamy do 250`C, do piekarnika wstawiamy żeliwne naczynie z przykrywką i czekamy do momentu osiągnięcia żądanej temperatury.

W tym czasie gotową, wcześniej wymieszaną masę podsypujemy mąką i wykładamy na blat, lekko ugniatając aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.  Ciasto odkładamy zgięciami w dół na ścierkę i odstawiamy pod przykryciem jeszcze na około 20 - 30 minut.

Gdy piekarnik nabierze odpowiedniej temperatury, wyjmujemy nagrzane naczynie w które przekładamy chleb. Wierzch obsypujemy makiem i posypujemy ziarnami słonecznika - przykrywamy pokrywką. Pieczemy 30 minut w 230`C, następnie około 10 minut bez pokrywki to uzyskania złotego koloru.
Studzimy w naczyniu - bez przykrycia.
Smacznego!







Komentarze

  1. czy wyrobione ciasto trzymać w lodówce czy w ciepłym miejscu przez 12 godzin ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W ciepłym miejscu przykryte sciereczka - może być ona lekko zwilzona ;)

      Usuń
  2. Upiekłam chlebek z małą zmianą, tzn. użyłam 50 g drożdży. Wyszedł wspaniale, choć rzeczywiście smak drożdży było mocno wyczuwalny... Czy miałam użyć 5 g tak jak to było w przepisie? Nie jest to z kolei za mało?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodziło o 5 g. Chlebek ma dużo czasu na podwojenie, a nawet potrojenie swojej objętości, dlatego tak mała ilość drożdży jest w tym przepisie zdecydowanie wystarczająca ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

Słodko dziękuję za pozostawione komentarze!